دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شاید برای بسیاری از کاربران این سوال مطرح شود که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به لطف دیجیتال مارکتینگ،تعداد مشتریان و کسب و کار اینترنتی نیز روز به روز در حال افزایش است و دیگر مردم برای خرید،نیازی نیست که از منزل خارج شوند و می توانند با استفاده از سرویس های موفق آنلاین که در پشت پرده به کمک دیجیتال مارکتینگ رشد داشته اند،سفارش مد نظر را به ثبت برسانند و به سرعت محصول را تحویل بگیرند و دیگر خرید بیرون از منزل آنچنان طرفداری ندارد!

دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال را اگر بخواهیم به زبان ساده برای شما بیان کنیم،مستقیم می توان به مارکتینگ و یا بازاریابی برای فروش محصولات به کار برد و با استفاده از تکنولوژی هایی که در دست کاربر موجود دارد،صورت می گیرد و برای مثال زدن این دستگاه ها و تکنولوژی ها،می توان به استفاده از تلفن های هوشمند (اسمارت فون/موبایل)،نمایشگر های تبلیغاتی و دیگر دستگاه های دیجیتال که کاربر به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با آن سر و کار دارد،اشاره کرد.

دیجیتال مارکتینگ

تعریف ساده دیجیتال مارکتینگ

با وجود دنیای امروزی و استفاده گسترده از اینترنت،آیا اگر به شما بگوییم،هر روز تعداد افرادی که از اینترنت استفاده می کنند بیشتر می شود،باور می کنید؟

مطمئنا همینطور است،تعداد کاربران جوانی که از اینترنت استفاده می کنند،در سه سال گذشته بیش از ۵ درصد افزایش داشته است!.

شما با استفاده صحیح از دیجیتال مارکتینگ می توانید در جای مناسب و برای افراد مناسب،محصولات خود را ارائه دهید،اما آیا می دانید مناسب ترین محل و افراد برای فروش محصولات کجاست؟ در اینترنت.

هر نوع مارکتینگ از نوع دیجیتال به صورت آنلاین را می توان دیجیتال مارکتینگ نام گذاری کرد.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از دستگاه های الکترونیکی و یا اینترنتی،بیزنس و کسب و کار اینترنتی و دیجیتال را از طریق موتورهای جستجوگر،شبکه های اجتماعی،ایمیل و دیگر وب سایت ها جهت ارتباط با مشتری به صورت هدفمند،اقدام به فروش محصولات شما و یا معرفی محصولات شما می کند.

یک جلسه داخلی مارکتر،ممکن است بگوید مارکتینگ داخلی و دیجیتال مارکتینگ،به صورت مجازی و فرضی همانند هم هستند و اما در میان آن ها تفاوت هایی وجود دارند و اگر بخواهیم بیشتر به این مسئله بپردازیم،افرادی که در آمریکا،انگلیس،آسیا،استرالیا و نیوزیلند آزمایشاتی را انجام داده اند،دانسته اند که تفاوت هایی برای دیجیتال مارکتینگ در این قاره ها و کشور ها وجود دارد!.

digital marketing bussines

یک بیزنس،چگونه دیجیتال مارکتینگ را تعریف می کند؟

یک بازاریاب خوب،تصور درستی از محصولات برای کسب و کار اینترنتی دارد و می تواند با استفاده از کمپین های هدفمند برای کسب و کار،به صورت رایگان و یا درصدی/پولی اقدام به فروش محصولات کند.

برای مثال،یک محتوا نویس بازاریاب، می تواند در یک وبلاگ چندین پست برای کتاب الکترونیکی بنویسد و افرادی را به سوی خرید کتاب جهت دهد.

یک بازاریاب شبکه اجتماعی کمپانی،می تواند با استفاده از شبکه اجتماعی به صورت ارگانیک و یا پولی اقدام به تبلیغات محصول کند.

ممکن است یک بازاریاب ایمیلی نیز با راه اندازی یک کمپین ایمیلی،این کتاب های الکترونیکی را برای دانلود و خرید به کاربرانی از طریق ایمیل ارسال کند.

 

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از شبکه های اجتماعی

مثال های برای دیجیتال مارکتینگ:

 1. سئو
 2. تولید محتوا
 3. بازاریابی در شبکات اجتماعی
 4. پرداخت به ازای کلیک
 5. بازاریابی درصدی
 6. تبلیغات بومی
 7. مارکتینگ اتوماسیون
 8. بازاریابی ایمیلی
 9. پی آر آنلاین
 10. بازاریابی داخلی

 

سئو برای دیجیتال مارکتینگ

شما با انجام دادن سئو برای کسب و کار اینترنتی،می توانید رنک وب سایت را افزایش دهید و برای اینکه در موتورهای جستجوگر گوگل بهتر دیده شوید نیز بسیار کاربرد دارد.

سئو داخلی

شما با استفاده از تکنیک هایی که در دست دارید و  در اینترنت اطلاعات بیشتری در رابطه با سئو داخلی بخوانید،می توانید صفحات داخلی وب سایت را سئو کنید.برای مثال می توانید صفحات داخلی را به هم دیگر لینک دهی کنید،کاری کنید که کاربر وب سایت شما را بیشتر ببیند،عکس ها را نام گذاری کنید و…

سئو خارجی

به سئویی گفته می شود که تمام تمرکز ش برای خارج از وب سایت است و هدف آن بهینه سازی وب سایت است.

ممکن است از خود سوال کنید که  “این دیگر چه کاری است؟اصلا به و وب سایت من رنک می دهد؟؟؟”

بله،مطمئنا به وب سایت شما رنک و اعتبار بسیار ویژه ای می دهد!،شما می توانید با استفاده از بک لینک و یا لینک های خروجی به این اعتبار و رنک برسید.

 

سئو برای بازاریابی دیجیتالی

بازاریابی محتوایی

شما با استفاده از بازاریابی محتوایی می توانید خلاقیت و تبلیغات را همزمان به کار ببرید و ترافیک بازدید وب سایت و کسب و کار اینترنتی را افزایش دهید و با مشتریان خود ارتباط بهتری بهتری برقرار کنید.

برای دیجیتال مارکتینگ از طریق محتوا می توانید شما پست بگذارید،والپیپر و یا کتاب های الکترونیکی ایجاد کنید و  اغلب برای کاربران اینفوگرافیک تشکیل دهید.

بازاریابی شبکات اجتماعی

برای اینکه بتوانید برند/شرکت خود را معتبر جلوه دهید و کار را برای خودتان آسان کنید و همچنین ترافیک زیادی را به سوی سایت خود سوق دهید،می توانید از دیجیتال مارکتینگ در شبکات اجتماعی استفاده کنید.

بازاریابی محتوایی

شبکه های اجتماعی که می توانید در آن برند خود را تبلیغ کنید:

 • فیسبوک
 • توییتر
 • لینکدین
 • اینستاگرام
 • اسنپ چت
 • پینترست

 

بازاریابی درصدی

این نوع تبلیغات بسته به جایی که شما تبلیغ می کنید،کمیسیونی را دریافت می کنید و محصول آن شخص و یا سرویسش را تبلیغ می کنید.

بازاریابی بومی به وسیله دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات بومی

تبلیغات بومی به شما کمک می کند تا محتواهای اصلی را بر روی وب سایت های معروف بارگزاری کنید و با ایجاد پست ویژه در وب سایت ها،بازدید های چشم گیری را به سایت خود هدایت کنید.

آموزش و استفاده ایمیل مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به وسیله ایمیل مارکتینگ چگونه است؟

کمپانی ها با استفاده از ایمیل مارکتینگ توانسته اند راهی را برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان را پیدا کنند و اغلب با استفاده از محتوای تبلیغاتی،تخفیف و یا برگزاری رویداد ها افراد را به سمت سایت خود سوق می دهند.

 

کسی که دیجیتال مارکتینگ کار می کند،چه کاری را انجام می دهد؟

کسی که کار دیجیتال مارکتینگ را انجام می دهد،باعث می شود تا یک وب سایت از طریق شبکات اجتماعی،موتورهای جستجوگر،ایمیل،نمایشگر تبلیغاتی و وبلاگ کمپانی،بازدید های چشم گیری را به خود بگیرد و سر انجام به فروش محصولات ختم شود.

دیدگاهتان را بنویسید