how to config cdn

آموزش راه اندازی cdn

  در این مقاله با آموزش راه اندازی CDN در خدمت شما هستیم و به شما نشان میدهیم چطور به راحتی از cdn cloudflare  بر روی سایت خود استفاده کنید. Cloudflare یکی از بهترین خدمات دهندگان CDN و firewall می باشد. این شرکت یک CDN رایگان به شما می دهد که وب سایت شما زا به همراه ویژگی های امنیتی قدرتمند سرعت می بخشد. مشکل بسیاری از کاربران تازه کار این میباشد که قادر به استفاده از Cloudflare نیستند زیرا فکر می کنند راه اندازی آن دشوار است و به همین منظور مقاله آموزش راه اندازی cdn را برای آموزش شما آماده کرده ایم.

CDN چیست؟چرا شما برای وبسایت خود نیاز به CND دارید؟

CDN یا Content Delivery Network یک سیستم توزیع کننده محتوا از سرورهای مختلف است که به شما کمک می کند تا فایلهای وب سایتتان را بر اساس موقعیت جغرافیایی خود سریعتر به کاربران تحویل دهید. به طور معمول، یک هاستینگ از یک مکان مشخص به بازدید کنندگان وب سایت شما خدمات میدهد. به طوری که همه کاربران بدون توجه به مکانی که در آن قرار دارند به همان سرور دسترسی پیدا می کنند. که این کار می تواند باعث تأخیر در تحویل محتوا برای کاربرانی شود که از سرور اصلی وب سایت شما دورتر باشند. CDN با تنظیم چندین سرور در نقاط مختلف در سراسر جهان این مشکل را حل می کند. سرورهای CDN محتوای استاتیک را از سرور اصلی سایت شما دریافت کرده و پس از درخواست کاربر، آن را به کاربران ارائه می دهد. هنگامی که کاربر درخواست می دهد، سرور CDN از یک مکان نزدیکتر، آن را اداره می کند. به عنوان مثال، اگر شخصی در ایالات متحده بخواهد به یک وب سایت تحت میزبانی انگلیس دسترسی پیدا کند، آنگاه یک سرور CDN در ایالات متحده آمریکا آن درخواست را انجام می دهد، نه سرور میزبانی اصلی در انگلیس. با استفاده از CDN، تمام درخواست های کاربر توسط نزدیکترین سرورهای CDN انجام می شود. که این کار فاصله فیزیکی بین بازدید کنندگان و سرور وب سایت شما را کاهش می دهد. در نتیجه، وب سایت شما بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی، برای همه کاربران سریعتر بارگیری می شود. یک وب سایت سریعتر تجربه کاربری را بهبود می بخشد و باعث رتبه بندی بهتر سایت شما در موتورهای جست و جو می شود. استفاده از CDN همچنین باعث کاهش بار سرور اصلی شما می شود و از خرابی در هنگام لکه های ترافیکی محافظت می کند.

Cloudflare CDN چیست؟

Cloudflare محبوب ترین ارائه دهنده رایگان CDN است که در اینترنت موجود است. شبکه بزرگی از سرورهای توزیع شده در سطح جهانی است که به طور خودکار محتوای استاتیک را ذخیره می کند و محتوای پویا را به سرعت ارائه می دهد. در یک سرویس Cloudflare همچنین یک فایروال وب سایت مبتنی بر ابر و یک سرور پروکسی وجود دارد که همه ترافیک ورودی به وب سایت شما را کنترل می کند و حتی قبل از رسیدن به سرور شما ترافیک مشکوک را مسدود می کند. که پنل رایگان آن مناسب وبسایت های تجاری کوچک است همچنین پنل هایی با امکانات بیشتر ارائه میدهد که هزینه ماهیانه آن ۲۰ دلار است.

تصویر ساخت اکانت cloudflare آموزش راه اندازی cdn

برای شروع و نحوه استفاده از cdn، باید به وب سایت CloudFlare مراجعه کرده و برای نصب cloudflare روی دکمه “ثبت نام” کلیک کنید. در صفحه بعد، برای ایجاد یک حساب Cloudflare باید آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید. به سادگی اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید و سپس بر روی دکمه “ایجاد حساب” کلیک کنید.

صفحه ساخت اکانت cloudflare

پس از آن، باید URL وب سایت خود را وارد کنید.

وارد کردن آدرس سایت آموزش راه اندازی cdn

در صفحه بعدی از شما خواسته می شود که یک طرح را انتخاب کنید،ما پنل رایگان را انتخاب می کنیم.

انتخاب پلن cloudflare آموزش راه اندازی cdn

در مرحله بعدی وارد تنظیمات cdn میشوید که Cloudflare لیستی از تمام DNS های یافت شده را به شما نشان می دهد که شامل زیر دامنه های شما می شود. سوابق DNS که می خواهید از طریق Cloudflare منتقل شود، دارای آیکون ابر نارنجی می باشد. برای اطمینان از فعال بودن دامنه اصلی شما در Cloudflare باید نماد ابر نارنجی نمایش داده شود.

وریفای کردن cdn

پس از تأیید سوابق DNS خود، روی گزینه ادامه در پایین کلیک کنید. در مرحله بعدی آموزش راه اندازی cdn و آخرین تنظیمات خود، Cloudflare از شما می خواهد که نیم سرورهای خود را تغییر داده و آنها را به سرورهای Cloudflare تنظیم کنید.

تنظیم نام سرور

توجه: تغییر نیم سرور می تواند مدتی طول بکشد تا در سراسر اینترنت پخش شود. در این مدت، وب سایت شما ممکن است برای برخی از کاربران غیرقابل دسترسی باشد. در مرحله ی بعدی آموزش راه اندازی cdn باید نیم سرور های ارائه شده را در نیم سرور های قبلی سایت خود جایگزین کنید. در آموزش راه اندازی cdn، ما نحوه تغییر نیم سرور را از کنترل پنل به شما نشان خواهیم داد. در حالی که این روند در بین شرکتهای میزبان مشابه است، همیشه قبل از انجام تنظیمات cdn می توانید از ارائه دهنده هاستینگ خود راهنمایی دقیقی در مورد کنترل پنل خود دریافت کنید. پس از ورود به داشبورد، به بخش “دامنه ها” بروید و نام دامنه خود را انتخاب کنید. پس از آن، روی گزینه “نیم سرور” و گزینه “ویرایش” کلیک کنید.

ویرایش نیم سرورcloudflare cdn

در مرحله بعد، باید “Custom” را انتخاب کرده و سرورهای نام ارائه شده توسط Cloudflare را وارد کنید.

وارد کردن نیم سرور cloudflare

پس از آن، باید به صفحه تنظیم Cloudflare برگردید و بر روی دکمه “انجام شد، دکمه نام سرورها را بزنید تا تنظیم را تمام کنید.

ذخیره کردن نیم سرور cdn

حالا چند دقیقه طول خواهد کشید تا سرورهای دامنه شما به روز شوند و Cloudflare را فعال کنید.پس از فعال سازی، پیام موفقیت را در داشبورد Cloudflare خود مشاهده خواهید کرد.

پیام موفقیت نصب cloudflare

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا بتوانید سایت خود را به این ابزار کاربردی متصل کنید و از امکانات آن استفاده کنید.

Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید